Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Združenie dôchodcov kritizuje zmenu zvyšovania dôchodkov

Združenie dôchodcov kritizuje zmenu zvyšovania dôchodkov
Ilustračné foto SITA
18. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Predseda Nezávislého združenia dôchodcov Slovenska (NZDS) Marián Andel kritizuje vládu Roberta Fica za to, že od začiatku tohto roka zrušila pôvodný systém zvyšovania dôchodkov.
 
Namiesto tzv. švajčiarskeho zvyšovania penzií o percento, ktoré je priemerom medzi infláciou a rastom priemernej mzdy na Slovensku, zaviedla vláda nárast dôchodkov o pevnú sumu s postupným prechodom na percentuálne zvyšovanie dôchodkov len o infláciu.
 

Dôchodcovia kritizujú Fica za volebný podvod

Andel to označil za najväčší a najpodlejší predvolebný podvod na svojich voličoch v novodobej histórii Slovenska. „Pravda je taká, že aj dôchodca, ktorý má 300 eur mesačne, dopláca na nový systém vyplácania starobných dôchodkov,“ tvrdí. Vláda podľa neho novým systémom vyplácania ušetrila veľmi slušné peniaze. „Ak totiž porovnáme priemerný starobný dôchodok a jeho vyplácanie podľa švajčiarskeho systému a terajšieho, vláda Roberta Fica v priemere ušetrí na každom dôchodcovi asi 3,2 eur mesačne, čo ročne predstavuje približne 40 miliónov eur,“ povedal Andel.
 

 
Keď v roku 2011 vláda Ivety Radičovej uvažovala o zrušení tzv. švajčiarskeho systému vyplácania starobných dôchodkov a chcela ho nahradiť iným, Smer bol podľa šéfa NZDS zásadne proti takejto zmene. „Vehementne podporoval petíciu dôchodcov zameranú proti zmene systému vyplácania starobných dôchodkov. Pod túto petíciu sa podpísalo takmer 100 tisíc dôchodcov,“ upozornil Andel. Ako pokračoval, za tento výsledok ich pochválil v januári 2012 aj sám prezident SR Ivan Gašparovič. „Ten prezident, ktorý ešte v tom istom roku podpísal novelu zákona, proti ktorému bola petícia namierená,“ povedal. 
 

Penzisti označili Richtera za slabého ministra

Za problém Andel považuje aj samotnú osobu ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. „Pán Richter bol možno dobrým straníckym pokladníkom, ale v sociálnej oblasti je neskúseným človekom a preto veľmi slabým ministrom. Od ministra jeho kvalít preto nemožno očakávať presadzovanie predvolebných sľubov jeho strany,“ dodal predseda NZDS. 
 
Parlament v auguste minulého roka schválil novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa budú dôchodky v najbližších piatich rokoch zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Prvýkrát sa tak stalo od 1. januára 2014. Pevná suma, o ktorú sa dôchodky zvýšia, pritom bude do roku 2017 čoraz viac závisieť od medziročnej inflácie a čoraz menej od rastu priemernej mzdy na Slovensku. Od roku 2018 sa budú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne, a to podľa medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov. 
 
Nezávislé združenie dôchodcov Slovenska (NZDS) bolo zaregistrované na Ministerstve vnútra SR 7. januára 2011. Cieľom združenia je obhajovať a presadzovať práva a záujmy slovenských dôchodcov.
 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Podnikam.sk

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Najčítanejšie za 24 hodín

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Samospráva
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikám

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...