Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alžírsky dinár

Kód menyDZD
Názov štátuAlžírsko
Názov menyAlžírsky dinár
Delenie meny100 centimes
Množstvo v EUR1

Alžírsky dinár je názov pre oficiálne platidlo platné na území Alžírska a názov meny je odvodený od mien štátov, ktoré tvorili v minulosti Osmanskú ríšu. Kým do roku 1830 platili na dnešnom území Alžírska mince rôznych európskych krajín, medzi rokmi 1851 až 1960 platili v krajine alžírsky frank a francúzsky frank – z dôvodu, že Alžírsko bolo územím kolonizovaným Francúzskom. Keď v roku 1962 získalo Alžírsko nezávislosť, francúzsky frank prestal na jeho území platiť a jedinou menou zostal alžírsky.

V roku 1964 ho nahradil dinár, ktorý sa menil s pôvodným frankom v kurze 1:1. Aktuálne má krajina v obehu tak mince ako aj bankovky, pričom najmenšie mince v hodnote štvrtiny, polovice, jedného a dvoch dinárov sa v obehu prakticky nevyskytujú. Bankovky tlačí Banka Alžírska v hodnote 100, 200, 500, 1000 a 2000 dinárov. Na minciach aj bankovkách sa vyskytujú najmä významné symboly a historické motívy krajiny.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X