Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bieloruský rubeľ

Kód menyBYR
Názov štátuBielorusko
Názov menyBieloruský rubeľ
Množstvo v EUR100

Bieloruský rubeľ je zákonnou menou na území Bielorsku a zároveň jednotkou tunajšej meny. Jej názov je spoločný s ruským rubľom a je od neho odvodený, nakoľko Bielorusko bolo súčasťou Sovietskeho zväzu už od jeho vzniku a tak používalo jednotný sovietsky rubeľ. Vzhľadom na to, že územie krajiny bolo spravidla vždy pod vplyvom inej krajiny, napríklad Poľska a najmä Ruska, vlastnú menu počas svojej histórie nikdy ako samostatný štát nemalo.

Po rozpade ZSSR krajina prvýkrát v modernej histórii ustanovila vlastnú menu, ktorú nazvala Bieloruský rubeľ. Už od jej zavedenia však menu sprevádzali inflačné tlaky podobne ako v prípade viacerých iných ekonomík bývalého ZSSR. V roku 2000 prebehla menová reforma, ktorá nahradila jedným „novým“ rubľom tisíc „starých“ rubľov. V tomto roku sa zároveň do obehu dostal už v poradí tretí Bieloruský rubeľ, ktorý v pomere 1 ku 10.000 nahradí doteraz používaný druhý.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X