Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lesothský loti

Kód menyLSL
Názov štátuLesotho
Názov menyLesothský loti
Delenie meny100 lisente
Množstvo v EUR1

Lesothský lothi je oficiálny názov pre platidlo a štátnu menu Kráľovstva Lesotho, niekedy nazývaného jednoducho len Lesotho. Tento malý vnútrozemský štát sa nachádza v južnej časti afrického kontinentu a spolu so Svazijskom ide v podstate o enklávu nachádzajúcu sa hlboko na území Juhoafrickej republiky. Od roku 1966 je krajina nezávislá a s výnimkou krátkeho obdobia medzi rokmi 1970 a 1986 ide o monarchiu. Krajina je členom Juhoafrickej colnej únie.

V praxi to znamená, že okrem národnej meny lesothský lothi je ako platidlo akceptovaný aj juhoafrický rand, ktorý bol v praktickom peňažnom obehu aj pred vyhlásením nezávislosti. Prvé mince a bankovky vlastnej meny prišli do obehu až v roku 1980 a vo väčšine prípadov majú len doplnkovú funkciu obeživa, pretože juhoafrický rand je silnejšou menou. Lesothský lothi je s random v paritnom kurze 1 ku 1 a v obehu sú mince aj bankovky s nominálnymi hodnotami v maloti.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X