Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mozambický metical

Kód menyMZM
Názov štátuMozambik
Názov menyMozambický metical
Delenie meny100 centavos
Množstvo v EUR10000

Mozambický metical je názov pre národnú menu Mozambiku, oficiálne Mozambickej republiky. Táto krajina v juhovýchodnej Afrike bola dlhé obdobie pod nadvládou Portugalcov a to už od roku 1505. Cesta k nezávislosti od kolonizátorov, a teda aj cesta k vlastnej mene, trvala v tejto krajine dlhšie ako v prípade iných pôvodných kolónii v Afrike – v roku 1973 získal Mozambik autonómiu a v roku 1975 nezávislosť, kedy sa stal republikou s komunistickým systémom.

Vplyv portugalskej kolonizácie bol v krajine cítiť ešte aj po nezávislosti, pretože dovtedy platná mena escudo sa používala na území štátu až do roku 1980. Vtedy bol uvedený do obehu mozambický metical, ktorý nahradil escudo v pomere 1 ku 1. Vzhľadom na dlhodobé problémy s infláciou prebehla v roku 2006 menová reforma a pôvodný metical sa zamenil za tzv. nový mozambický metical v pomere 1000 ku 1. Platidlo má dnes podobu tak mincí, ako aj papierových bankoviek.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X