Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Papujsko-guinejská kina

Kód menyPGK
Názov štátuPapua Nová Guinea
Názov menyPapuánska kina
Množstvo v EUR1

Papujsko-guinejská kina je oficiálnym platilom a menou ostrovného štátu Papua-Nová Guinea. Tento prímorský štát sa nachádza v Oceánii a priamo susedí s Indonéziou, keďže sa nachádza s jej časťou na jednom ostrove. Územie bolo pod vplyvom najprv Španielov a Portugalcov, od roku 1884 pod vplyvom Spojeného kráľovstva a od roku 1901 je súčasťou Austrálskeho zväzu. V roku 1949 boli teritória Papua a Nová Guinea spojené do jedného celku a od roku 1975 je krajina nezávislá.

Hneď v prvý rok nezávislosti bolo do obehu dané nové platidlo nazvané kina, ktoré nahradilo predtým používaný austrálsky dolár. Na území dnešnej Papuy-Novej Guiney sa používala aj nemecká marka, britská libra, austrálska libra, papujsko-guinejská libra a oceánska libra. Používanie meny záviselo vždy od toho, ktorá krajina územie kontrolovala. Dnes je papujsko-guinejská kina jedinou národnou menou a je vydávaná vo forme mincí aj bankoviek.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X