Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Uzbecký som

Kód menyUZS
Názov štátuUzbekistan
Názov menyUzbecký som
Množstvo v EUR100

Uzbecký som, niekedy nazývaný aj uzbecký sum, je zákonná mena Uzbekistanu, oficiálne Uzbeckej republiky. Tento vnútrozemský štát nachádzajúci sa v strednej Ázii bol v minulosti jednou zo zväzových sovietskych republík Sovietskeho zväzu. Previazanosť s Ruskom existovala aj predtým, keďže cárske Rusko si celú krajinu podmanilo ešte v 19. storočí. Po prvej svetovej vojne sa stal Uzbekistan členom ZSSR a ako mena sa tu používal sovietsky rubeľ.

Po páde ZSSR v roku 1991 sa krajina osamostatnila a získala nezávislú štátnosť. Už koncom roka 1993 bol zavedený tzv. provizórny som, ktorý bol v paritnom kurze k pôvodnému sovietskemu rubľu, ktorý nahradil. O rok neskôr sa už do obehu dostala oficiálna a trvalá mena, uzbecký som a to v pomere 1 nový som za 1000 starých somov. Zaujímavosťou je, že kým pôvodné platidlá boli v cyrilike, novšie emisie bankoviek a razby mincí sú už v latinke. Mena má voľný a plávajúci kurz.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X